Obsługiwane przez usługę Blogger.

Tarta gryczana z masą jaglaną

Tę tartę gryczaną z masą na bazie kaszy jaglanej przygotowałam już bardzo dawno temu. Jednak nie ukrywam, że ostatnio mam na głowie mnóstwo projektów, więc dopiero przypomniałam sobie o tym cieście. Jak widać na zdjęciu jest bardzo krucha. W składzie jest miód, więc proponuję ją dla dzieci w wieku 1+. Możesz jednak pominąć miód i nie słodzić wcale. Udekoruj tartę ulubionymi owocami swojego dziecka, tylko nie popełnij mojego błędu. Ja zabrałam się za dekoracje kiedy masa z tarty już całkiem zastygła, a powinnam zrobić to kiedy jeszcze była płynna.


Składniki:
*na ciasto:
1,5 szklanki mąki gryczanej
2 jajka
250 g masła (lub margaryny)
3 łyżki miodu (najlepiej gryczanego)
*na masę jaglaną:
100 g kaszy jaglanej (suchej)
400 ml mleka kokosowego
ok. 170 g masła (lub margaryny)
*dodatkowo:
ulubione owoce do dekoracji i dla smaku

Przygotowanie:
1. Wszystkie składniki na ciasto umieszczamy w jednym naczyniu lub na stolnicy (jeśli macie, ja nie mam :) ) i zagniatamy ciasto. Zagniecione ciasto umieszczamy na ok. 20 min w lodówce.
2. W międzyczasie zabieramy się za kaszę jaglaną. Opłukaną kaszę zalewamy mlekiem kokosowym i dodatkowo dwiema szklankami wody. Gotujemy kaszę do miękkości, a właściwie to ją rozgotowujemy. Zajmie Wam to do 30 minut. Mleko i wodę w kaszy maksymalnie redukujemy, tak aby masa nie była za rzadka.
3. Gdy kasza się gotuje możemy wrócić do ciasta. Foremkę do tarty wykładamy naszym ciastem, łącznie z brzegami. Umieszczamy foremkę z ciastem w piekarniku nagrzanym do 180 stopni i pieczemy przez ok. 20 minut. Przed wyjęciem z piekarnika, upewnij się, że ciasto jest już zrobione, bo może będzie trzeba "potrzymać" je w piekarniku jeszcze dodatkowe 5 min.
4. Wracamy do kaszy. Kiedy kasza ostygnie - blendujemy ją na gładką masę, a następnie ubijamy razem z masłem.
5. Masę umieszczamy w formie z upieczonym ciastem, dekorujemy ulubionymi owocami i wkładamy do lodówki do całkowitego zastygnięcia masy (najlepiej na noc, ale powinny wystarczyć już ok. 4 h).

Smacznego! 

Brak komentarzy