Obsługiwane przez usługę Blogger.

Pulpety w sosie śmietanowo-koperkowym

Zgodnie z zapowiedzią - post obiadowy. Dzisiaj na tapecie, a właściwie to w ubiegłym tygodniu u nas na stole - pulpeciki w sosie koperkowym. Ja jak zwykle zaszalałam z porcją i zrobiłam obiad w ilości jak dla wojska, jednak tutaj podam przepis na ok. 500 g mięsa, czyli dla całej rodziny. Obiad klasyczny, smaczny i łatwy do zrobienia. Zapraszam do wspólnego gotowania!


Składniki:
500 g mięsa mielonego (ja dałam drobiowe)
1/2 bułki (ja dałam pszenną)
4 łyżki amarantusa ekspandowanego
2 jajka
2 pęczki koperku
400 g śmietany
mąka pszenna (ok. 5 łyżek)
olej rzepakowy do podsmażenia kotletów

Przygotowanie:
1. Bułkę zalewamy wodą i namaczamy przez co najmniej 10 minut.
2. W jednym naczyniu umieszczamy namoczoną bułkę, amarantus, mięso mielone, jajka i dokładnie mieszamy ze sobą wszystkie składniki.
3. Z masy mięsnej formujemy niewielkie pulpeciki (wielkości połowy kobiecej pięści), a następnie każdy z pulpecików obtaczamy w mące i podsmażamy na patelni. Smaż bez tłuszczu, jeśli masz odpowiednią patelnię, a jeśli nie to podsmaż pulpeciki na rozgrzanym wcześniej oleju rzepakowym.
4. Zagotuj wodę w garnku (ok. 1-1.5 l) i wrzucaj podsmażone pulpety na gotującą się wodę. Jak wrzucisz wszystkie to woda powinna lekko je przykrywać. Jeśli jest za mało wody - dolej. Gotuj pulpety pod przykrywką przez ok. 45 minut
5. W międzyczasie pokrój koperek i dorzuć go to gotujących się pulpetach.
6. Po 45 minutach dolej śmietanę i gotuj jeszcze przez ok.5 minut.

Smacznego! 👯

Brak komentarzy