Obsługiwane przez usługę Blogger.

Zupa pomidorowa z ryżem dla dzieci

Z zupą pomidorową jest tak, że każdy ją zna i lubi, a jednak każdy robi ją według własnego przepisu. Zgodzicie się? Jedni lubią ja bardziej na słodko, inni na ostro, a jeszcze inni robią ją po prostu na rosole z wczoraj 😈😜.  Ja szukałam sposobu na pomidorową bez śmietany - aby była smaczna i abym mogła zawekować ją w słoiczkach i przechowywać w ten sposób na dni pod tytułem "mam lenia i nie chce mi się gotować, a przecież dziecku dać jeść trzeba". Moja zupa pomidorowa nie zawiera soli i bazuje na jednym podstawowym składniku, który sprawia, że jest inna od wszystkich. Chcesz poznać mój sekretny składnik? Zapraszam na wpis!


Podaję przepis na ok. 1,5 l zupy pomidorowej z ryżem, bez konieczność dodawania śmietany. Jeśli masz ochotę to możesz ją dodać - na pewno zupa zyska delikatniejszy smak.
Składniki:
1 l wody
2 marchewki
1 pietruszka
1 biała część pora
4 gałązki świeżej natki pietruszki
1 liść kapusty
1 ząbek czosnku
2 liście laurowe
2 ziarenka ziela angielskiego
1 łyżka suszonej natki pietruszki
1 łyżka suszonego koperku
3 łyżki ryżu
0,5 l soku pomidorowego

Przygotowanie:
1. W jednym garnku umieszczamy wodę, obrane marchewki i świeżą pietruszkę, pora, natkę pietruszki, kapustę, czosnek, liście laurowe i ziarenka ziela angielskiego. Wszystko razem zagotowujemy. Gotujemy warzywa pod przykryciem jeszcze przez ok. 40 minut.
2. W ten sposób otrzymaliśmy bulion. Jeśli Twoje Dziecko nie lubi pływających w zupie warzyw, to odcedź otrzymany bulion od warzyw. Pozostaw bulion - jest kluczowy. Jeśli nie przeszkadzają Wam pływające w zupie warzywka - pomiń ten punkt.
3. Do bulionu dodaj sok pomidorowy, suszoną natkę pietruszki i koperek oraz ryż. Gotuj jeszcze przez 20 minut pod przykryciem. Mieszaj co jakiś czas, aby ryż nie przywarł do dna garnka.
4. Podawaj na ciepło lub w temperaturze pokojowej.

Czy ktoś jeszcze dodaje do pomidorowej sok pomidorowy? Ja kupuję ekologiczny sok z pomidorów, który jest lekko kwaskowy i to naprawdę robi robotę!


Zamiast suszonej natki pietruszki i kopru, można dodać po 2 łyżki świeżej naci i kopru - drobno posiekanych. Jednak jeśli chcesz później zawekować zupkę, to polecam pozostać przy suszonkach, po otwarciu zupką będzie ładniej pachnieć!

Brak komentarzy