Obsługiwane przez usługę Blogger.

Pancakes na mleku roślinnym


Przepis i wykonanie podesłane przez przyjaciółkę. Całość prezentuje się tak smakowicie i pięknie, że zamierzam przygotować to jutro mojemu W na obiad. Myślę, że może to też być świetna kolacja lub śniadanie, a nawet przekąska. Co kto lubi! Wykonanie wydaje się być łatwe. To co, ktoś jeszcze pokusi się o przygotowanie pancakesów według przepisu Kamili? Przepis w poście!

Składniki:
1 szklanka mleka ryżowego
1,5 szklanki mąki
15 g masła (miękkiego)
*2 łyżki cukru brązowego (opcjonalnie)

*odrobina oleju rzepakowego/ oliwy/ oleju kokosowego do smażenia placuszków
*szczypta cukru pudru do posypania dla efektów wizualnych 👀

Przygotowanie:
1. Wszystkie składniki umieścić w jednym naczyniu i zblendować za pomocą blendera. Tutaj możecie dodać cukier brązowy lub go pominąć, w zależności od wieku dziecka oraz Waszych preferencji.
2. Na bardzo małej patelni, rozgrzej dosłownie odrobinkę oleju, a następnie za pomocą dużej łyżki kuchennej nałóż naszą naleśnikową masę (taką ilość, aby nasz pancake nie był zbyt gruby).
3. Smaż na jednej stronie do momentu aż zobaczysz, że masa robi się zwarta. Wtedy za pomocą szpatułki obróć pancake'a na drugą stronę i smaż jeszcze przez ok. 30 sekund.
4. Czynności te powtórz aż do zużycia całej masy.

Do dekoracji można posypać cukrem pudrem, jeśli podajesz już cukier dziecku.

SMACZNEGO!

 

Z Kamilą znamy się już dobre kilkanaście lat. Namawiam ją, aby razem ze swoim synkiem, Nikolasem, wsparła mnie w prowadzeniu bloga. Prawda, że jej przepis i zdjęcia są ekstra?


Brak komentarzy